Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Poleć znajomemu

11. Konkurs Gepperta rozstrzygnięty

11. Konkurs Gepperta rozstrzygnięty


Konkurs Gepperta to jeden z najważniejszych ogólnopolskich konkursów malarskich promujących młodych artystów. W tym roku konkurs był zasilany przez międzynarodowe eksperckie jury, nagrodzonych zostało 6 młodych malarzy, a łączna pula nagród to prawie 58 000 zł. Wystawa prac konkursowych otwarta jest do 24 listopada we wrocławskiej Galerii BWA Awangarda.

Kim jest Cezary Poniatowski? Zdaniem międzynarodowego jury 11. edycji Konkursu Gepperta - najlepiej rokującym młodym polskim malarzem. To właśnie on zdobył Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał 30 tysięcy złotych nagrody. 

W tegorocznym Konkursie Gepperta zmierzyło się z sobą 25 debiutantów. Artyści zaprezentowali dzieła, które przybrały najróżniejsze formy, od klasycznego malarstwa poprzez prace wykorzystujące video art, instalacje, czy elementy trójwymiarowe. Laureatów wyłoniło, po raz pierwszy w historii konkursu, międzynarodowe jury złożone z ekspertów, kuratorów i dyrektorów instytucji kulturalnych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech i Litwy. Werdykt był jednogłośny, mimo że jury pochodzi z różnych ośrodków artystycznych. Nie mieliśmy problemu z wyborem najlepszych prac, zaś sam poziom konkursu był bardzo wysoki. Młodzi polscy artyści mają w sobie duży potencjał, czerpią
z różnych tradycji oraz środków wyrazu
– podczas uroczystej gali, kiedy wyłoniono zwycięzców, mówił Cedar Lewisohn, przewodniczący kapituły konkursu.

Główna nagroda 11. Konkursu Gepperta - Grand Prix Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
i 30 tysięcy złotych – została wręczona Cezaremu Poniatowskiemu. Praca urodzonego w 1987 roku w Olsztynie artysty, składa się
z czterech powiązanych ze sobą obrazów. Wszystkie są oszczędne w formie, ograniczone do czerni i bieli oraz odcieni szarości. - Malarstwo Cezarego Poniatowskiego jest niezwykle dojrzałe. Świadomie redukuje on środki wyrazu, łączy obraz z takimi nowoczesnymi formami, jak logo czy znak graficzny - uzasadniała wybór jury Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, współkuratorka Konkursu Gepperta.

Nagrodę Prezydenta Wrocławia zdobyła Justyna Kisielewska za pracę „Obrazowanie”.  Artystka prezentowała już swoje dzieła w Warszawie, Poznaniu czy w norweskim Kabelvag. Jej pracę cechuje interesujące użycie materiału, mające coś z alchemii. Obraz  skłonił jury do postawienia pytań o rolę malarstwa. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego przypadła z kolei Łukaszowi Stokłosie, który odtwarza na płótnie, inspirowane filmami kostiumowymi, francuskie salony sprzed lat i ma na koncie już kilka wystaw. Szczęsny Szuwar został uhonorowany Nagrodą Rektora Akademii Sztuk Pięknych za akryle malowane temperą jajeczną. Jego obrazy przyjmują formy mające szczególne znaczenia w polskiej kulturze. Nagrodę Dyrektora BWA Wrocław zdobyła Beata Rojek za wybitne użycie koloru, wyróżniające się na tle całej wystawy. Jej prace cechują się niezwykłą energię, dzięki której jury zdecydowało się nagrodzić artystkę aktywną również w obszarze street artu. Martyna Ścibior została wyróżniona Nagrodą Tillberg Design za prace inspirowane lubelskim folklorem. Jury doceniło nawiązania do sztuki ludowej i sposób w jaki artystka przetwarza tradycyjne techniki malarskie. Łączna suma nagród wręczonych w konkursie debiutującym malarzom to 57 500 zł.

Konkurs Gepperta ma długą i bogatą tradycję. Od 1989 roku wydobywa na światło dzienne młodych, utalentowanych twórców, wkraczających dopiero na rynek sztuki.
W przeszłości swoje prace prezentowali tutaj m.in. Wilhelm Sasnal, Zbigniew Rogalski, Grzegorz Sztwiertnia czy Laura Pawela.

Wystawę prac, które wzięły udział w 11. Konkursie Gepperta będzie można oglądać w Galerii  Awangarda BWA Wrocław do 24 listopada.